Glivice so mikroorganizmi, ki uspevajo v temnem, toplem in vlažnem okolju. Običajno jih najdemo v zemlji, na živalih in na ljudeh. Toplota in znoj v rokavicah in zaprtih čevljih ustvarjata idealno okolje za njihov razvoj.
Za okužbo na nohtih in stopalih so najbolj zaslužne glivice iz skupine dermatofitov, v nekaterih primerih pa težave povzročajo tudi kvasovke in plesni. Nohte prizadanejo na različne načine, lahko pa privedejo tudi do tega, da noht odstopi.
Ob okužbi noht spremeni barvo - to je še posebej vidno ob robovih nohta - na določenih mestih se odebeli, značilna za okužbo pa sta tudi lomljenje in krušenje nohta. KAKO SE REŠITI TEŽAV?
Glivične okužbe nohtov lahko prizadenejo tako nohte rok, kakor tudi nohte nog, ker pa so izjemno trdovratne in se rade ponavljajo, se jih je potrebno pravilno lotiti. Razlog za njihov razvoj pa naj bi bila tudi dedna nagnjenost in pogoste poškodbe nohtov ali kože na stopalih pri športno dejavnih ljudeh, pri določenih poklicih, kjer je obutev ne zračna, vlažna, skratka primerna za razvoj glivic.
Kar 50 odstotkov vseh sprememb na nohtih predstavljajo glivične okužbe in so med najpogostejšimi vzroki za spremembe na nohtih. Glivično okužbo nohtov ima med 6 in 8 odstotkov odraslih. Pri ljudeh, starih od 40 do 60 let, pa se ta odstotek poveča na 15-20.
Glivice na nohtih (onihomikoze) so kronična okužba, ki se ne težko odpravi sama in se rada ponavlja. Zato je ukrepanje ključnega pomena.
Glivična okužba nohtov poteka počasi, lahko tudi več let. Začne se skorajda neopazno in če je takoj ne obravnavamo, postopoma napreduje in postane kronična. Najprej se pokažejo na prostem delu nohta. Ta postane motno obarvan, odstopa od podnohtja, postane lahko zadebeljen, krhek in lomljiv. Če okužbe še vedno pravilno ne tretirajo, napreduje po nohtu navzgor, vse do zarodnega dela nohtne plošče.
Kako se izogniti glivičnim težavam na nohtih?
- Pazite, da na javnih površinah ne hodite bosi. Glivice se namreč pogosto zadržujejo na kopališčih, v savnah, telovadnicah, tuš kabinah.
- Nosite primerno obutev in nikoli ne obujte vlažnih čevljev. Doma obujte čim bolj zračne copate, lahko tudi natikače.
Kaj pa smrekova smola?
POZOR!
Številne znanstvene raziskave, ki so bile narejene na Finskem so dokazale da ima smrekova smola neverjetne učinke, predvsem deluje protivnetno in antibakterijsko. Priporočamo, da dele telesa pred nanosom mazila umijete s toplo vodo in dobro posušite, saj je mazilo na čisti koži učinkovitejše.
Agencija za zdravo življenje priporoča, da pri pojavu glivic na nohtih redno uporabljamo Smrekovo mazilo. Z rednim nanosom Smrekovega mazila bodo vaši nohti lepši.
Klikni tu - Več o ceni in načinu naročila
Prepričajte se ob prebiranju mnenj uporabnikov:
"Rezultat je bil več kot odličen, črnina na nohtu se je začela pomikati proti zgornjemu robu nohta."
Jožica Župančič, Suhor, Slovenija --> Preberi celoten intervju
"Prve spremembe sem opazil po dobrem mesecu mazanja ... glivice so končno priznale svoj poraz"
Janez Hauptman, Ljubljana, Slovenija --> Preberi celoten intervju
"Na palcu noge se mi je noht že pred leti obarval rumeno. Noht ni bil ravno grd na pogled, zato sem še vedno upala, da to niso glivice. ... Smrekovo mazilo sem prvič naročila zaradi glivic na nohtu. POMAGA!"
Dragica Benčič, Sava, Slovenija --> Preberi celoten intervju
Tudi vi si zaslužite lepe in zdrave nohte, vaši nohti pa si zaslužijo smrekovo mazilo!
Z redno in pravilno uporabo mazila bodo vaši nohti lepši.

Klikni tu - Več o ceni in načinu naročila

Monika Mrše, Agencija za zdravo življenje